Aktualności 2016/2017 - Niepubliczna Bursa Szkolna ul. Narutowicza 34, 88-100 Inowrocław, tel. 523573260

Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum
JAK OSWOIĆ KOTY Z BURSĄ, CZYLI…  OTRZĘSINY NOWYCH MIESZKAŃCÓW
 
Otrzęsiny to stary zwyczaj panujący w szkołach, bursach i internatach. Odbywają się one raz w roku, w najmniej oczekiwanym przez nowych mieszkańców momencie. I tak było i u nas w dniu 26 października 2017 r. Aby stać się pełnoprawnym mieszkańcem naszej bursy, młodsi koledzy i koleżanki zostali zobowiązani do zmierzenia się z zadaniami przygotowanymi przez starszych i bardziej doświadczonych mieszkańców. Nowicjusze musieli wykazać się wszechstronną wiedzą oraz poczuciem humoru.
 Cała impreza rozpoczęła się od sympatycznego oznakowania pierwszaków napisem "Kot". Następnie każdy, kto we wrześniu dołączył do bursowej braci, poddany był szkole przetrwania. Musieli m.in. rozpoznać wychowawców na podstawie ich zdjęć z dzieciństwa, zjeść płatki kukurydziane przy pomocy chińskich pałeczek, poprawnie odczytać tzw. łamańce językowe, zapisać nazwisko swojego wychowawcy bez użycia rąk, a także przenieść ziarna fasoli, używając tylko słomki. Dla każdej grupy przygotowany był również specjalny test, który miał sprawdzić ich poziom znajomości bursy i panujących w niej zasad. Największym wyzwaniem okazało się jednak zaprezentowanie scenki, podczas której należało wymyślić najbardziej przekonujące usprawiedliwienie swojej nieobecności w szkole. Podzieleni na niewielkie grupy pierwszoroczniacy z większym lub mniejszym zaangażowaniem podeszli do powierzonych im zadań.
Wszystko zakończyło się uroczystym ślubowaniem, wręczeniem dyplomów i nagród. Otrzęsiny pokazały, jak można kulturalnie spędzać czas wolny, integrując się ze sobą. 
WYCHOWAWCA TEŻ CZŁOWIEK… – DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
 
Jak co roku w październiku obchodzimy Dzień  Edukacji Narodowej, a zatem  święto nie tylko nauczycieli i wychowawców, ale wszystkich pracowników oświaty. W naszej bursie świętowanie przypadło 16 października 2017 r. Wychowankowie pod opieką Beaty Kwiatkowskiej przygotowali miłą niespodziankę- świeczniki wykonane techniką decoupage`u z załączoną dedykacją: „ Za to, że jednak i że pomimo, za to, że z sercem, za to, że z nami, za tę cierpliwość z duszą rozdartą i za tę wiarę, że jednak warto… Dziękujemy”.
SUPER CHŁOPACY TO MY…, CZYLI DZIEŃ CHŁOPCA W NASZEJ BURSIE
 
              Dzień Chłopaka był w bursie okazją do wspólnego spędzenia czasu i złożenia życzeń chłopcom w dniu ich święta. W czwartek 28 września 2017 r. nasi mężczyźni brali udział w wielu zabawach i konkurencjach. Po raz pierwszy mogli się sprawdzić w zajęciach typowo kobiecych, takich jak zaplatanie warkoczy, ubijanie piany czy krojenie cebuli, ale rywalizowali także w goleniu, a nawet w staraniach o rękę dziewczyny, w której ojca wcielił się jeden z wychowawców- p. Sławomir Michalski. Okazało się to dla panów nie lada wyzwaniem, dlatego śmiechu było co niemiara. Konkurencje oceniało żeńskie jury. Najlepiej poradziła sobie drużyna w składzie: Piotr Pilaczyński, Bartosz Liczbiński, Damian Kraschewski i Marian Szczerbiński. W nagrodę chłopcy otrzymali słodkie upominki, a następnie pizze ufundowane przez koleżanki z bursy. Nad całością uroczystości czuwali wychowawcy: Katarzyna Januszewska, Beata Kwiatkowska i Sławomir Michalski.
Wieczór upłynął w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Zdjęcia zamieszczone poniżej są miłym wspomnieniem tych chwil….
DEMOKRACJA W NASTOLETNIM WYDANIU -WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY BURSY
21 września 2017 r.  mieszkańcy bursy w tajnych wyborach zdecydowali, kto będzie dbał o ich prawa i reprezentował ich interesy wobec wychowawców i dyrektora bursy. W głosowaniu brało udział 63 wychowanków. Każdy mieszkaniec mógł oddać jeden głos na wybranego kandydata spośród jedenastu zgłoszonych osób. Po głosowaniu komisyjnie przeliczono głosy. Największą liczbę głosów zdobyła Klaudia Gajda, która została wybrana przewodniczącą MRB. W skład Rady Bursy weszli również: Patryk Haziak, Oliwia Karwacka, Dawid Kowal, Oliwia Ksobiak, Kamil Małetka, Dominika Siutkowska, Renata Włodarczyk oraz Kacper Żywiczka. To oni, na pierwszym posiedzeniu, wybiorą spośród siebie zastępcę i sekretarza.
Nowej radzie życzymy owocnej współpracy i wielu sukcesów.
9 października 2017 r. w naszej Bursie po raz drugi została zorganizowana gra w BINGO. Wszyscy uczestnicy mogli liczyć na ciekawe nagrody ;)  
W dniu 10 października 2017 odbył się I Bursowy Turniej Szachowy w którym główną nagrodą był puchar oraz upominki dla uczestników.
W turnieju wzięły udział dziewczęta.
Na podium stanęły :
1 miejsce – Karolina Grzechowiak

Drugie miejsce ex aequo zajęły :
2 miejsce – Kasia Skrucha
2 miejsce – Dominika Siutkowska
wyróżnienie – Renata Włodarczyk
Na turniej chłopców zapraszamy 19 października 2017 r ;)

20 września 2017 roku odbyło się spotkanie integracyjne wychowanków Niepublicznej Bursy w Inowrocławiu.. Wydarzenie było okazją do zaciśnięcia już istniejących więzi, a także zapoznanie naszych „pierwszaków” Nasze spotkanie zaczęliśmy od zabawy która przyniosła wiele śmiechu „Kolana” jej celem było zaktywizowanie uczestników, oraz wprowadzenie luźnej atmosfery. Kolejne gry miały na celu poznania nowo zamieszkałych koleżanek i kolegów, głównym zadaniem było umożliwienie młodzieży pokonania trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów międzyludzkich, a także stworzenie atmosfery relaksu i rozluźnienia. Na zakończenie imprezy podziękowano wychowawczyniom (p. Lenie Nowak, i p. Katarzynie Januszewskiej) za wspaniałą zabawę. Bez wątpienia dla wielu wychowanków będzie to niezapomniany wieczór.
 
 
 
27.IV.2017 – pożegnanie absolwentów
Po raz kolejny żegnaliśmy absolwentów 27 kwietnia 2017 r. w Niepublicznej Bursie w Inowrocławiu. Koledzy i koleżanki w dniu pożegnania przygotowali dla maturzystów występy muzyczne, niektóre z nich były żartobliwe np. piosenka „Matura” Czerwonych Gitar. Ze wszystkich słów wyczuć jednak można było sympatię oraz nostalgię. Program artystyczny przygotowali : Klaudia Gajda, Patryk Haziak, Weronika Wiśniewska, Renata Włodarczyk, Wiktoria Adamczyk, Marcelina Śmigielska, Emilia Przybyła, oraz odpowiedzialni za nagłośnienie Kewin Maciejczak i Dawid Kowal pod okiem wychowawczyni Katarzyny Januszewskiej. Pani Prezes Iwona Stanek podziękowała młodzieży za ich wkład i zaangażowanie w rozwój życia Bursy. Podkreśliła również, że zakończył się pewien etap w ich życiu i nadszedł czas na podejmowanie dojrzałych decyzji, z których sprawdzian nastąpi już za kilka dni. Zarówno pani Prezes jak i koledzy i koleżanki życzyli absolwentom powodzenia na najważniejszym egzaminie z dorosłości, sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym, ale przede wszystkim zapewnili młodzież, że pozostaną w pamięci wychowawców i przyjaciół przez długie lata. Potem nastąpiła najprzyjemniejsza część uroczystości – wręczenie nagród i dyplomów. Na koniec został zorganizowany poczęstunek oraz dyskoteka pożegnalna. Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia w najbliższych dniach!
14.II.2017 – walentynki
 Z okazji dnia Św. Walentego wychowankowie naszej Bursy poszli do kina na film pt. "Sztuka kochania", historię Michaliny Wisłockiej. Osoby, które pozostały w bursie udały się do świetlicy na seans filmów romantycznych. W tym wyjątkowym dniu działała poczta walentynkowa, dzięki której można było przesłać życzenia walentynkowe.
24.XII.2016 – Wigilia
Okres Świąt Bożego Narodzenia jest czasem niezwykłym. To chwile pełne radości, refleksji, wspomnień, ale też kultywowania tradycji chrześcijańskiej oraz regionalnej i ludowej.
Jak co roku w bursie zorganizowaliśmy Świąteczne spotkanie na którym wychowankowie mogli przypomnieć historię narodzin Zbawiciela w stajence betlejemskiej. Wysłuchaliśmy pięknych kolęd w wykonaniu utalentowanych wychowanków bursy, a także fragmentu z Pisma Świętego, upamiętniającego przyjście Mesjasza na świat. W uroczystej atmosferze wieczoru, złożyłyśmy sobie życzenia, a następnie przeszłyśmy na jadalnię, gdzie czekała na nas wyśmienita kolacja wigilijna.
16.XII.2016 – Warsztaty świateczne
Zarówno w domu jak i w bursie trwały przygotowania przedświąteczne. Z grupą wychowanków zostały przygotowane bombki ozdobione cekinami oraz z włoczki. Najwięcej radości przyniosło nam jednak wypiekanie i ozdabianie pierniczków :)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
9.XII.2016 – przygotowania świateczne 
Mieszkańcy bursy bardzo intensywnie przygotowywali się do uroczystego spotkania wigilijnego. Nie tylko zadbali o świąteczny wystrój, ale także przygotowali montaż słowno - muzyczny, nawiązujący do Bożego Narodzenia. Grudniowe popołudnia mijały nam na tworzeniu licznych dekoracji, przy czym nasi wychowankowie wykazali się dużą kreatywnością.
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja.
Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju wróżby, najczęściej dotyczące tematyki związków damsko-męskich. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy, jak miało to miejsce w naszej bursie. Wszyscy byliśmy ciekawi co przyniesie nam los, a także jak na imię będzie miała nasza wielka miłość:)
I tak, wśród andrzejkowych wróżb wyliczyć można:
 • wylewanie wosku na zimną wodę przez klucz,
 • wróżba z kart,
 • losowanie przedmiotów o przypisanym umownym znaczeniu,
 • rzucanie monetami,
 • przekuwanie balonów,
 • przebijanie serca szpilką,
 • cieszące się duża popularnością ciasteczka z wróżbą, a także wiele innych zabaw.
Mamy nadzieję, że wszystkie pozytywne wróżby się spełnią.:)
 
W poniedziałek 28 listopada 2016 r. wychowankowie bursy uczestniczyli w warsztatach poświęconych stylizacji paznokci hybrydowych. Po krótkim wstępie teoretycznym, podczas którego uczestniczki dowiedziały się, jak zorganizować stanowisko pracy, jakie są przeciwskazania do manicure, a także jak zrobić manicure klasyczny i hybrydowy, przystąpiono do części praktycznej. Pani prowadząca zrobiła pokazowy manicure hybrydowy, a następnie uczestniczki mogły praktykować na swoich modelkach – koleżankach z bursy. Cała impreza przebiegła w atmosferze pełnej ciepła, życzliwości i humoru.
Nasi wychowankowie pod opieką p. Leny Nowak wybrali się do Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Celem tego wyjścia było rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodzieży oraz zapoznanie się z nowościami księgozbioru. Każdy z wychowanków zaopatrzył się w stos literatury na jesienno-zimowe wieczory :-)
Następnie nasza grupa udała się na wieczorny spacer po parku Solankowym, który jest wizytówką Inowrocławia. Podczas spaceru obejrzeliśmy m.in monument upamiętniający założyciela Solanek - Zygmunta Wilkońskiego, pomnik gen. Władysława Sikorskiego oraz pomnik pawia, który pełni rolę zegara słonecznego.
W czwartek 27 października, odbyła się zabawa Halloweenowa. Z tej okazji wychowankowie przygotowali upiorne kreacje, a ich pomysłowość została nagrodzona skromnymi upominkami. Tego dnia nagrodzono również twórczość osób które przygotowały dyniowe lampiony. Na bawiących się uczestników czekały zabawy ( np. mumia, jabłko na sznurku) oraz poczęstunek. Wieczór zakończyliśmy filmem i ogromną miską popcornu.
 
W środę 26 października, obchodziliśmy Dzień Dyni. Z tej okazji grupa chętnych osób postanowiła stworzyć dyniowe lampiony, które miały stanowić ozdobę na dyskotekę Halloweenową. Równie ciekawą dekoracją okazały się nietoperze wycięte przez wychowanków. Wszyscy entuzjastycznie podeszli do zadania , wykazali się również ogromną kreatywnością.
Dzień Wszystkich Świętych jest dniem pełnym refleksji i zadumy. Aby uczcić ten dzień nasi wychowankowie wraz z wychowawcą Leną Nowak udali się na pobliski cmentarz, Pomnik Nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Jana Pawła II, aby pomodlić się nad grobami i zapalić znicz, wyrażając tym samym pamięć oraz szacunek zmarłym.
 
W naszej bursie obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczęta należące do sekcji kulinarnej przygotowały dla wszystkich smakołyki. A naszych chłopców czekały także życzenia i wesołe zabawy (kalambury, bilard, gra w lotki, gry planszowe) oraz upominki.
Wieczór upłynął nam w miłej i wesołej atmosferze.
 
 
Wczoraj w naszej bursie odbyła się zabawa integracyjna. Na wszystkich uczestników czekały liczne konkursy i gry, których głównym celem było poznanie nowo zamieszkałych koleżanek i kolegów. Impreza rozpoczęła się zabawą w tzw. "pajęczynkę", polegająca na rzucaniu niebieskiej wstążki (symbolizującej więzi międzyludzkie) przy jednoczesnym wypowiadaniu imienia adresata oraz dodaniu kilku miłych słów o danej osobie. Kolejne konkurencje wymagały trochę sprawności fizycznej. "Krzesełka" czy "Dwa koła" pozwoliły wyłonić osoby kreatywne, charyzmatyczne i najbardziej sprytne. Dla wygranych przewidziano upominki. Po konkursach młodzież chętnie bawiła się przy muzyce. Oprawą muzyczną zajął się Daniel Dąbrowski, tzw. Dj Biba. Na zakończenie imprezy podziękowano organizatorom (członkom Młodzieżowej Rady Bursy) za wspaniała zabawę. Niewątpliwie dla wielu wychowanków będzie to pamiętny wieczór.
6 września w naszej bursie odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Bursy. W wyborach wzięło udział 58 wychowanków, a w ich wyniku w skład Rady Bursy wchodzą: przewodnicząca - Olga Zielińska, zastępca przewodniczącej Marcin Stawicki, skarbnik - Julia Nowacka oraz członkowie zarządu - Angelika Ciesielczyk, Daniel Dąbrowski, Patryk Haziak, Justyna Łukaszewska, Kacper Freund, Kacper Żywiczka, Lena Pilarowska. Opiekunem Młodzieżowej Rady Bursy, zgodnie z wolą wychowanków została p. Lena Nowak.
Tak się prezentuje hol bursy po remoncie.
 
Przy wspólnym stole spotkali się pasjonaci gier planszowych.
28 kwietnia 2016 roku w Niepublicznej Bursie w Inowrocławiu odbyło się pożegnanie absolwentów rocznika 2015/2016. Uroczystość uświetnił koncert przygotowany przez młodszych wychowanków, który poprowadziły Lena Pilarowska i Oliwia Maruniak. Podczas koncertu wystąpili: Zosia Erdmann, Patrycja Piechowska, Angelika Ciesielczyk, Klaudia Gajda, Julia Sulewska, Wiktoria Wiczyńska, Zuza Piniarska, Lena Pilarowska i Patryk Haziak, pieczę nad oprawą multimedialną sprawował Andrzej Skrobak. Dyrektor bursy, Monika Stanek życzyła absolwentom pomyślności na egzaminach oraz w dorosłym życiu. Dyplomy uznania otrzymali wychowankowie, którzy angażowali się w pracę na rzecz bursy. Nagrodzeni to: Jędrzej Jackowski, Ada Kapelińska, Kasia Pietrzak, Ania Wiśniewska, Karolina Wojciechowska, Tomek Wojciechowski. Wszyscy absolwenci podczas spotkania otrzymali płytę zawierającą prezentację multimedialną ilustrującą ważniejsze wydarzenia z pobytu w bursie. Po części artystycznej nadszedł czas na chwile refleksji i wspomnień, wychowankowie opuszczający naszą bursę zostali poproszeni o wpisanie się do kroniki. Potem był czas na wspólne zdjęcia, tort oraz dyskotekę. Życzymy wszystkim absolwentom jak najlepszego zdania egzaminu dojrzałości i powodzenia podczas zdawania egzaminów zawodowych i właściwych wyborów w dorosłym życiu.
Ogromne podziękowania należą się także wychowawcom, a szczególnie Pani Kamili Puszczykowskiej Głowackiej za przygotowanie młodzieży do tej przepięknej uroczystości.
Każdy wtorek w naszej bursie to dzień pod znakiem sportu. Tym razem oprócz zajęć w sąsiedniej sali sportowej rozegrano turniej tenisa stołowego dziewcząt. Po rywalizacji stojącej na dobrym poziomie wygrała zawody Angelika Ciesielczyk, druga była Julita Zwolińska, a brąz zdobyła Klaudia Gajda. Opiekun koła sportowego wręczył pamiątkowe dyplomy, medale, a najlepsza tenisistka dodatkowo piękny puchar!
 
 
„Legia w Bydgoszczy” (06.04.2016)
Grupa wychowanków z naszej bursy miała przyjemność kibicować piłkarzom Zawiszy Bydgoszcz w meczu półfinałowym Pucharu Polski z Legią Warszawa. Wcześniej jednak mogliśmy zwiedzić część obiektów sportowych, zaskoczyła też ilość ćwiczącej młodzieży na boisku lekkoatletycznym.
Na trybuny kibiców bydgoskich przyciągnęła piękna słoneczna pogoda oraz utytułowany przeciwnik, aktualnie najlepsza drużyna w kraju. Wśród nich wielu kadrowiczów Adama Nawałki z Igorem Lewczukiem w składzie ( były piłkarz Zawiszy ).
Sam mecz przebiegał pod dyktando gości, którzy już w 17 minucie objęli prowadzenie. Po przerwie mecz ciekawszy i obie drużyny zdobyły po jednym golu. W przerwie meczu spotkaliśmy na trybunach byłego reprezentanta Polski Michała Żewlakowa i Norbert Mielcarek mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i otrzymać autograf . Mecz zakończył się porażką Zawiszy, ale po meczu grupa mogła zwiedzić siedzibę klubu i wykonać kolejne zdjęcia m.in. z Superpucharem oraz zawodnikiem miejscowych Sebastianem Kamińskim.
Generalnie wyjazd do Bydgoszczy był bardzo udany, a w planach wyjazd czerwcowy na Piknik Olimpijski do Warszawy
„Wiosenny turniej tenisa stołowego” (05.04.2016)
Po kilkutygodniowych przygotowaniach i treningach odbył się turniej tenisa stołowego o Mistrzostwo Bursy chłopców, którego pomysłodawcą był p. Irek Śmigielski.
Ostatecznie w zawodach wzięło udział ośmiu wychowanków, których poprzez losowanie podzielono na dwie grupy półfinałowe i grano do dwóch wygranych setów.
Do rozgrywki finałowej zakwalifikowało się czterech uczestników.
W meczu o 3. miejsce Kacper Freund pokonał 3-1 Marcina Stawickiego, a w wielkim finale Hubert Dolaciński pokonał po pięknej walce Norberta Mielcarka 3-0. W tej fazie grano do trzech wygranych setów.
Na zakończenie wychowawca wręczył mistrzowi puchar, złoty medal i dyplom, a pozostała dwójka medale srebrny i brązowy oraz pamiątkowe dyplomy.
W przygotowaniu turniej dziewcząt.
Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu jakie budzi wśród młodzieży krwiodawstwo oraz, by rozwiać wątpliwości związane z oddawaniem krwi p. Marzanna Maciakiewicz zaproponowała wychowankom spotkanie, które miało miejsce 2 marca w pokoju nauki na trzecim piętrze bursy.
Spotkanie miało formę rozmowy, wychowankowie zadawali wiele pytań natury medycznej, dotyczących reakcji organizmu po oddaniu krwi, warunków jakie należy spełnić, by zostać krwiodawcą, kiedy można otrzymać legitymację krwiodawcy, kiedy badana jest krew na grupę krwi oraz jakie jeszcze badania wykonywane są u każdego krwiodawcy, co dzieje się z krwią po oddaniu.
Młodzież dowiedziała się jaką drogę musi przebyć krwiodawca od momentu wejścia do Punktu Krwiodawstwa, aż do momentu opuszczenia go. Zapoznano się z ulotkami zachęcającymi do oddawania krwi oraz dokumentacją jaka obowiązuje podczas rejestracji .
Zainteresowanie zagadnieniem wśród zebranych było bardzo duże.
W dniu 7 marca chłopcy z okazji Dnia Kobiet złożyli życzenia i wręczyli wszystkim Paniom kwiaty.
Dla swoich koleżanek przygotowali wieczór z Harrym Potterem. Chętne dziewczyny mogły spróbować swoich sił w meczu w quidditcha (tutaj niezbędna była umiejętność latania na miotle, okazuje się, że nie jest to takie proste), zmierzyć się ze śmierciożercami oraz sprawdzić się w prowadzeniu wagonu kolejki górskiej, co przy odrobinie nieuwagi groziło upadkiem w "przepaść". Osoby, które zdecydowały się sprostać powyższym zadaniom musiały wykazać się nie lada sprawnością fizyczną, zwinnością i refleksem. Okazało się, że niektóre dziewczyny (i tutaj nie można mówić, że KOBIETA to słaba płeć) świetnie sobie poradziły z niełatwymi zadaniami i tak: Klaudia i Oliwia zostały wyróżnione za niespotykaną umiejętność kierowania miotłą, Angelika i Lena za najlepsze kocie ruchy, Natalia za precyzję w sterowaniu wagonikiem kolejki górskiej. Ogromną ochotę na sprawdzenie się w konkurencjach przygotowanych dla naszych KOBIET miał Daniel i otrzymał taką szansę. Miał możliwość wykorzystania zdobytych umiejętności na kursie prawa jazdy podczas sterowania wagonikiem kolejki górskiej, za co został wyróżniony. Całe spotkanie upłynęło w miłej i żartobliwej atmosferze.
„Wycieczka do Zakładu Karnego „
We wrześniu ub. roku po raz pierwszy młodzież z bursy miała możliwość zapoznania się z warunkami odbywania pozbawienia wolności w sąsiednim Zakładzie Karnym. Wizyta ta była na tyle ciekawa, że wychowankowie zgłosili „zapotrzebowanie” na kolejne wejście do ZK.
Dziś kolejna grupa z dużą ciekawością, ale też odrobiną niepokoju weszła z opiekunem do Zakładu Karnego i z zainteresowaniem zwiedziła obiekty tej placówki penitencjarnej.
Na wstępie mjr Artur Przybysz przedstawił historię zakładu i omówił, scharakteryzował grupę tam osadzonych. Potem całą grupą udaliśmy się do budynku 1901 roku zwanym „ krzyżem” ( wybudowany na planie krzyża) i tam wyjaśniono w jaki sposób i kto odbywa tam wyrok ( recydywiści penitencjarni w systemie półotwartym). Następnie pokazano nam pawilon nr 2 ( dawny Oddział Zewnętrzny ) i kompleks boisk sportowych.
Zwrócono uwagę na system zabezpieczeń ochronnych i elektronicznych oraz monitoring, który ułatwia obserwację całego zakładu.
Na zakończenie krótkiej, ale intensywnej wizyty nasz „przewodnik” podsumował wycieczkę i po przeliczeniu uczestników z niejaką ulgą wyszliśmy z ZK robiąc sobie pamiątkowe zdjęcie przed głównym wejściem.
Na twarzach wychowanków widoczne było jednak przerażenie i szok, mimo w miarę dobrych warunków odbywania kary pozbawienia wolności.
Cel jaki zakładała ta wycieczka został osiągnięty!
 
 
DORADZTWO ZAWODOWE
W każdy czwartek w Naszej Bursie odbywają się warsztaty z doradztwa zawodowego prowadzone przez panią Ilonę Grabikowską. Młodzież aktywnie uczestniczy w dyskusjach grupowych, ćwiczeniach, analizuje własne doświadczenia, a przede wszystkim zdobywa nową wiedzę i umiejętności w praktyce. Warsztaty mają na celu zwiększenie świadomości preferencji zawodowych, zdolności i zainteresowań, poznanie możliwych ścieżek kariery zawodowej, zwiększenie motywacji do nauki i uczestniczenia w dodatkowych zajęciach pozaszkolnych oraz zbudowanie Indywidualnego Planu Działania – planu konkretnych działań młodzieży w zakresie nauki i wykonywanego zawodu. Warsztaty odbywają się w ciepłej, rodzinnej atmosferze, dlatego wychowankowie chętnie w nich uczestniczą.
30.09.2015 r. obchodziliśmy w bursie Dzień Chłopaka. Z taj okazji zebraliśmy się wszyscy w stołówce bursowej gdzie w imieniu wszystkich dziewczyn Lena Pilarowska złożyła naszym chłopcom życzenia. Po życzeniach dziewczyny wręczyły chłopakom słodkie upominki. Z tej okazji odbyła się również dyskoteka podczas, której  wszyscy świetnie się bawili. Mamy nadzieję, że nasi Chłopcy będą zawsze tak uśmiechnięci jak tego wyjątkowego dnia.

Wybory MRB
W dniu 30.09.2015r. w Niepublicznej Bursie w Inowrocławiu odbyły się wybory Młodzieżowej Rady Bursy.
W wyniku głosowania wyłoniono następujący skład MRB
Przewodnicząca – Olga Zielińska
 • I Z-ca Przewodniczącej – Lena Pilarowska
 • II Z- ca Przewodniczącej – Anna Wiśniewska
 • Sekretarz – Weronika Wyborska
 • Członkowie
  • Adrianna Kapelińska
  • Daniel Dąbrowski
Opiekunem Młodzieżowej Rady Bursy w roku szkolnym 2015/2016 zastała p. Kamila Puszczykowska- Głowacka.
                                „ Wycieczka do Zakładu Karnego”

W dniu 22.09.2015 r. grupa wychowanków naszej bursy wraz z opiekunem zwiedzili sąsiedni Zakład Karny, którego mury widoczne są na co dzień z okien internatu budząc ciekawość. Dyrekcja tej placówki penitencjarnej wyraziła zgodę na wizytę i pod opieką wychowawcy działu penitencjarnego mogliśmy zapoznać się z warunkami odbywania kary pozbawienia wolności.
Zakład Karny został wybudowany razem z budynkiem Sądu w latach 1902/03 przez firmę  budowlaną z Berlina. W czasie II wojny światowej Niemcy więzili obywateli Inowrocławia i okolic, a po 1945 roku więzieni one były kobiety za przestępstwa tzw. polityczne. Od lat 60-ych przemianowany na Areszt Śledczy, a od kilku lat funkcjonuje jako Zakład Karny otwarty i półotwarty dla skazanych recydywistów.
Na początku wizyty zwiedziliśmy pawilon penitencjarny I, gdzie pokazano nam np. kaplicę i szereg zabezpieczeń elektronicznych ( minimalizacja posterunków ) oraz wnętrze celi dwuosobowej. Na wychowankach atmosfera tam panująca zrobiła duże wrażenie. Następnie przeszliśmy do pawilonu penitencjarnego II, gdzie zaskoczeniem było to, że budynek jest otwarty i osadzeni swobodnie poruszają się po terenie korzystając z telefonów na kartę, siłowni czy boiska sportowego. W międzyczasie opowiadano nam różne ciekawostki z życia więziennego, wychowankowie zadawali też pytania dotyczące warunków w ZK czy zasad tam panujących np. kwestii podkultury więziennej.
Po ponad godzinnym pobycie w „gościnnych” murach podziękowaliśmy za ciekawe oprowadzenie z komentarzem, jednak z ulgą wyszliśmy odbierając przy wyjściu legitymacje i wykonaliśmy przed ZK pamiątkowe zdjęcie.
   „ Spotkanie  z  paraolimpijczykiem”
 
Na zaproszenie młodzieży Naszej bursy przyjechał z Bydgoszczy wybitny sportowiec-(niepełnosprawny) Mirosław Piesak. Rozpoczynając swoją prelekcję opowiedział o wypadku, który jest przyczyną kalectwa. Bezmyślny skok do zbyt płytkiej wody – to częsta przyczyna fatalnych zdarzeń na plażach, przestrzegł przed takimi czynami. Na pytanie o uprawianie sportu odpowiedział gość, że zanim to nastąpiło – aż cztery lata przebywał w szpitalach i sanatoriach. Potem powoli zaczął „coś” robić. Lekka atletyka to był początek jego przygody ze sportem ( pchnięcie kuli, rzut oszczepem czy wyścig na 400 metrów ), ale został namówiony na pływanie. Po krótkim czasie osiągał pierwsze sukcesy na arenach krajowych, w 1992 roku pojechał na swoje pierwsze igrzyska paraolimpijskie do Barcelony. Cztery lata później w Atlancie zdobył dwa medale ( złoto i srebro ), a na kolejnych dołożył jeszcze srebrny i brązowy bijąc rekord świata w swojej kategorii inwalidztwa! Atrakcją spotkania był pokaz tych medali, każdy mógł wziąć do ręki medal.
Na zakończenie brawami podziękowaliśmy za wizytę i stanęliśmy do wspólnego pamiątkowego zdjęcia, oczywiście z medalami.
Zajęcia integracyjne
3 września 2015r. w stołówce naszej bursy odbyło się spotkanie organizacyjne dla wszystkich mieszkańców bursy. Na spotkaniu omówiono regulamin bursy. W drugiej części spotkania odbyły się zajęcia integracyjne celem, których było poznanie siebie oraz budowanie zaufania w nowej grupie. Zajęcia zostały przygotowane przez panią Kamilę Puszczykowską-Głowacką. Podczas spotkania wychowankowie mieli okazję poznać imiona swoich koleżanek i kolegów i starali się skutecznie je zapamiętać J Celem kolejnego ćwiczenia było kształcenie umiejętności mówienia o sobie ( w tej zabawie niezbędny był refleks J). Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i radosnej  atmosferze. Każdemu z uczestników dopisywał humor. Zajęcia integracyjne pozwoliły na umocnienie relacji między wychowankami.
Wyremontowaliśmy i umeblowaliśmy większość pokojów. Poniżej przedstawiamy nowy wystrój pomieszczeń Więcej zdjęć w galerii.
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego