aktualności

JAK OSWOIĆ KOTY Z BURSĄ, CZYLI… OTRZĘSINY NOWYCH MIESZKAŃCÓW

Otrzęsiny to stary zwyczaj panujący w szkołach, bursach i internatach. Odbywają się one raz w roku, w najmniej oczekiwanym przez nowych mieszkańców momencie. I tak było i u nas w dniu 26 października 2017 r. Aby stać się pełnoprawnym mieszkańcem naszej bursy, młodsi koledzy i koleżanki zostali zobowiązani do zmierzenia się z zadaniami przygotowanymi przez starszych i bardziej doświadczonych mieszkańców. Nowicjusze musieli wykazać się wszechstronną wiedzą oraz poczuciem humoru.
 Cała impreza rozpoczęła się od sympatycznego oznakowania pierwszaków napisem „Kot”. Następnie każdy, kto we wrześniu dołączył do bursowej braci, poddany był szkole przetrwania. Musieli m.in. rozpoznać wychowawców na podstawie ich zdjęć z dzieciństwa, zjeść płatki kukurydziane przy pomocy chińskich pałeczek, poprawnie odczytać tzw. łamańce językowe, zapisać nazwisko swojego wychowawcy bez użycia rąk, a także przenieść ziarna fasoli, używając tylko słomki. Dla każdej grupy przygotowany był również specjalny test, który miał sprawdzić ich poziom znajomości bursy i panujących w niej zasad. Największym wyzwaniem okazało się jednak zaprezentowanie scenki, podczas której należało wymyślić najbardziej przekonujące usprawiedliwienie swojej nieobecności w szkole. Podzieleni na niewielkie grupy pierwszoroczniacy z większym lub mniejszym zaangażowaniem podeszli do powierzonych im zadań.
Wszystko zakończyło się uroczystym ślubowaniem, wręczeniem dyplomów i nagród. Otrzęsiny pokazały, jak można kulturalnie spędzać czas wolny, integrując się ze sobą.