aktualności

ŚWIĘTO LICZBY PI

              Na świecie Dzień Liczby Pi albo inaczej Ludolfiny obchodzony jest 14 marca. Ta data nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie- z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest bowiem w USA, jako „3.14”.Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14, ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. O liczbie Pi pisała nawet nasza noblistka Wisława Szymborska: „Podziwu godna liczba Pi/ trzy koma jeden cztery jeden…”.   

             Bursa po raz pierwszy postanowiła wziąć udział w obchodach tego święta, a ponieważ matematyka jest dla wielu „piętą achillesową” do zadań konkursowych stanęło jedynie pięcioro śmiałków, których zadaniem było rozwiązać quizy związane z liczbą pi, podać najdłuższe rozwinięcie liczby pi oraz wypisać jak najwięcej wyrazów zawierających w nazwie słowo „pi”, np. piórko, wypiek, itp. Po sprawdzeniu zadań okazało się, że klasyfikacja przedstawia się następująco:

I miejsce- Anna Śramkowska

II miejsce- Julia Jałoszyńska

III miejsce- Joanna Sobecka

Wyróżnienia- Natalia Marciniak, Filip Dryja

            Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez bursę. Okazało się, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.