aktualności

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

          Książki fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ciekawej treści. W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, aby promować czytelnictwo, edytorstwo oraz prawa autorskie. Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa- tego dnia zmarli wybitni poeci- Miguel de Cervantes oraz William Szekspir.

             Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, gdzie narodziło się święto, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

            Młodzież mieszkająca w bursie miała okazję celebrować to święto w różnorodny sposób. Każdy mógł wybrać coś dla siebie do poczytania, gdyż w holu znalazło się miejsce na wystawę książek z bursowskiej biblioteczki. Chętni mogli tworzyć wspólnie opowiadanie, dopisując po jednym zdaniu do już istniejącego tekstu albo redagować alternatywną listę lektur do omawiania w szkołach. Niektóre zadania wzbudziły wiele emocji i śmiechu, ale też integrowały młodszych i starszych wychowanków ze sobą.